Translate

02 října 2023

Podzimní cestování - Františkovy Lázně

Začátkem léta jsem si prožila nepěkné období, kdy se na mne lepila jedna nemoc za druhou. Do poloviny července mne postihlo celkem pět různých neduhů. Holt selhala imunita. Byla jsem zoufalá, protože mne čekala oslava kulatin, školní sraz a další významné události. Skoro všeho jsem se musela vzdát a s hrůzou jsem čekala, kdy přijde nějaká další pohroma. Naštěstí se pokračování nekonalo a já se mohla ohlížet po zasloužené dovolené. Vloni jsem ji trávila v Mariánských Lázních, kde se mi moc líbilo. Uvažovala jsem, že se tam opět vrátím, ale nakonec jsme se s kamarádkou dohodly, že změna je život a objednaly jsme Františkovy Lázně. 

Protože jsme holky zvědavé a zvídavé, kromě procedur a posezení u kávičky jsme stačily nachodit mnoho kilometrů překrásným městem i okolím, samozřejmě s foťákem. Zajímavostí je tu dost a dost. Přesto, že nám říkali, že lázně jsou malé, nestačily jsme za týden všechno prohlédnout.


Malý František, symbol lázní, chlapeček s vyleštěnými prstíky na nožičkách, nosíkem a ještě něčím...


Hudební pavilon je momentálně opuštěný, ale za pár hodin zde začne pravidelný nedělní koncert. Kulturní program je ve Františkových Lázních velice pestrý.


Městem a okolím jezdí hned několik různých vláčků. Tento se jmenuje "Frantovláček",  projíždí centrem a  seznamuje cestující s historií a architekturou lázní. I my jsme využily jeho služeb.


Honosná budova kasina budila zájem kolemjdoucích hlavně pro ty tři chlapíky na střeše..


Františkovy lázně mají údajně 23 funkčních pramenů. Tento se jmenuje Štěpánka a měli jsme tu čest popíjet jeho železitou vodu z kohoutku, vyvedeného uvnitř našeho sanatoria. 


Nejenom Mariánské Lázně mají zpívající fontánu. Goethova fontána není tak okázalá, ale mile nás překvapila klavírním koncertem.


Františkovy lázně založil v roce 1793 tento pán na koni rakouský císař František I.


 Pravoslavný kostel sv. Olgy jsme nemohly vynechat...


Jak už jsem psala výše, s kamarádkou jsme holky zvědavé a tak jsme zavítaly i do takových míst. Copak to tam asi je? Rašelina na zábaly přece!


Dívám se, že moje předešlé fotky jsou bez lidí, tak to nakonec napravím. Víno, burčák a cimbálovka, to táhne. 

Kdybych měla opět volit kam za relaxem, volím toto krásné město a doporučuji...
10 komentářů:

 1. Helenko zdravím, tak to jsi měla pěknou dovolenou. Mám moc ráda Mariánské a Františkovy Lázně. Ráda jsem si prohlédla Tvoje fotografie, Lenka
  www.babilenka.cz

  OdpovědětVymazat
 2. Moc ráda jsem si fotky prohlédla, protože ve Františkových Lázních jsem nikdy nebyla. Je dobře, že jste si to s kamarádkou užily.
  Měj se hezky !
  Hanka

  OdpovědětVymazat
 3. Dobrá volba, já jsem se tam léčila ( za totáče ) 3x a od té doby jsme tam párkrát zajeli na výlet.V okolí je toho hodně k vidění. Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
 4. Helenko, Františkovy Lázně jsem nenavštívila, ale v Mariánkách jsme už párkrát byli. Myslím, že jste s kamarádkou zvolily dobře, navíc jste si zřejmě objednaly i krásné počasí. Díky za fotky, zdravím 😀😉

  OdpovědětVymazat
 5. Helenko, do Františkových jezdí dcera a chválí si výlety na kole, procedury a vůbec ten jejich babinec🥰Jsem ráda,že jste si s kamarádkou odpočinuly.🍀

  OdpovědětVymazat
 6. Nádherné fotografie Helenko. Předloni jsme sice v tomto kraji byli na dovolené, ale na Františkovy Lázně nedošlo. Děkuji za hezkou podívanou a přeji Ti krásné dny.

  OdpovědětVymazat
 7. Heli, to jste měli krásnou dovolenou a příjemný pobyt. Je to hodně daleko, ale byla jsem tam na krátkém pobytu. Hlavně Ti přeji, aby už zdravíčko nezlobilo a využij ještě slunných dnů. 😎

  OdpovědětVymazat
 8. Pěkné pohodové místo.
  Byli jsme tam s milostivpou předloni.

  OdpovědětVymazat
 9. Děkuji vám za milé komentáře a pokud budete mít tu možnost, zajeďte se do Františkových Lázní a vůbec do západních Čech, podívat.

  OdpovědětVymazat
 10. Jééé, Františkovy Lázně. Byla jsem jen dvakrát a tak akorát na skok, ale jela bych opět znovu. Moc se mi tam líbilo.

  OdpovědětVymazat

Knižní abeceda

Dnes mi paní pošťačka přinesla velkou obálku. Předání bylo dosti dramatické neboť nám asistovala Cora, roční fenka belgického ovčáka, pejsek...