Translate

09 ledna 2023

Malé vzpomínání

Kde jsou ty časy, kdy byl pro mne blog drogou. Teď občas něco vyfotím, ale dny letí a pak už to není aktuální, tak fotky zůstanou v šuplíku. Pár fotek vám aspoň ukážu.

Když se podívám z okna, je tam jaro. Ale v půli prosince, to byla zima! Pravá Ladovská!

Ta "krása" trvala jenom pár dnů...

Vánoce byly na blátě, které trošku oschlo a mohlo se příjemně cestovat nebo jenom tak procházet po okolí. 

Já jsem se vydala z Moravy do Čech za synem a jeho rodinou. V Malých Svatoňovicích mají každoročně krásnou vánoční výstavu na kterou jsem se moc těšila.


Betlém Adolfa Kábrta ze Rtyně v Podkrkonoší
Moc se mi líbí tyto originální dekorace. U nás se s nimi nesetkáte.
 

 

Na náměstí, u stromečku, jsme obdivovali dřevěný betlém, který se každým rokem rozrůstá. Dělá tak na nějakou dobu společnost  pánům Čapkům, viz. jejich sousoší v pozadí.

Fotek mám mnoho, ale stavili jsme se na skok do Police nad Metují a do jejich muzea ve staré škole, kterému se také říká Dřevěnka, kde byla výstava vánočních stromků a lidových ozdob. 

Mám ráda přírodní materiály. Ozdoby na tomto stromečku jsou většinou z krkonošských trav. Část jich vyrobila moje snacha Romana, která byla mile překvapená, když je tady uviděla.

 Tady je budova muzea.


Na silvestra už jsem byla doma a po novém roce jsme se s kamarádkami vypravily do přírody. Krásná modrá obloha, jako na jaře. Na prostředním kopečku se v dálce bělá hrad Hukvaldy.


Objevily jsme chalupu, která by se mohla nazývat "U tisíce hrníčků". Počítaly jsme, ale nedopočítaly jsme se.Na Tři Krále o krok dále... Ty dvě větší jsou moje vnučky, každoročně se účastní Tříkrálové sbírky.

💓 Přeji vám do nového roku hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

 

 

 


 


13 komentářů:

 1. Helenko,jsem na tom podobně co se blogu týká. Šuplík se mě plní,budu muset otevřít druhý.
  Tak jsi se potěšila s rodinou a nás nahlížejici rovněž. Moc hezká výstava , slunečné dny je potřeba využít k pobytu venku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marti, zrovna jsme na tebe vzpomínaly s Milenou. Doufám, že tě zdravíčko nezlobí. Díky za návštěvu.

   Vymazat
 2. Ahoj Helenko, to byla krásná výstava, moc se mi líbí všechno. Také ráda navštěvuju podobné akce. Hrníčkový plot je krásný ! Měj se hezky a buď hodně zdravá, Lenka
  www.babilenka.cz

  OdpovědětVymazat
 3. Leni, věřím, že by sis tam přišla na své. U těch vánočních ozdob u mne vedly ozdoby technikou richelieu, bohužel, ty nemám kvalitně vyfocené. Díky za návštěvu.

  OdpovědětVymazat
 4. Helenko, sváteční dny sis užívala krásně. Výstava se mi líbí moc, připomněla mi, že jsme dřív také mívali řidší smrčky a někdy se musely postavit tak šikovně, aby nebylo vidět, že jsou tak trochu křivé 😀. Hrníčky na plotě jsou kouzelné, pá 😊

  OdpovědětVymazat
 5. Hodně z ozdob na stromečku jsem vyráběla taky před lety-háčkované zvonečky,nebo richelieu vyšívky...
  Přeji dobré zdraví všem,kdo sem přijde na návštevu ☺

  OdpovědětVymazat
 6. No vidíš a já letos ani do Svatoňovic nezajela podívat se na výstavu.
  A mám to kousek. :-)
  Vánoce sis užila a to je dobře.
  Měj v novém roce jen všechno dobré, hlavně hodně zdraví !
  Hanka

  OdpovědětVymazat
 7. Šuplíkoffky mají své kouzlo právě tou neaktuálností.

  OdpovědětVymazat
 8. Taková krásná výstava by se mi také zamlouvala, ale Dřevěnku znám od Hanky. U vás bylo sněhu! Jo, Hukvaldy a Štramberské uši, to je něco, tam jsem pěkně dlouho nebyla! Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
 9. Tradice je jedna, ale její provedení je různé. Moc zajímavé.

  OdpovědětVymazat
 10. Ano, tady u nás bylo sněhu, ale mi vyhovuje zima bez sněhu jako teď, ani na cestách pak není kalamita a to je rozhodující. M. Svatoňovice znám díky br. Čapkům, tam ten kraj je jiný než tady u nás, i zvyky, ten rozdíl vnímám a tak je dobré se podívat i na výstavy a uvědomit si to.

  OdpovědětVymazat
 11. Taky poslední dobou blig zanedbávám. Ale díky za něj že je. Je osobnější jak Facebook. Víc se do něj promítne pohled autora, co prožívá a jak to vnímá. Co v něm prožitek zanechal. Moc hezké sdílení vánoc. Díky za něj. Pavel

  OdpovědětVymazat

Letní čtení

  Zrovna jsem dočetla poslední vypůjčenou knížku a nachystala se, že ji s dalšími zajdu vrátit do knihovny, jenže se mi do toho vedra nechce...